Endorsements & Recommendations

AKRA 2020 - Questionnaires
Instead of endorsing candidates this year
we are asking them to fill out questionnaires.
(below)

AKRA 2020 - Recommendations
Some incumbents we recommend not voting for.   
Click Here for That List

MatSu Borough Elections
Questionnaires

Office Candidates
Senate District B Robert Myers
Senate District D Huhnkie Lee
Senate District D Stephen Wright
Senate District F Shelley Hughes
Senate District L Stephen Duplantis
Senate District P John Cox
House District 6 Julie Morris
House District 6 Ryan Smith
House District 7 Christopher Kurka
House District 8 Kevin McCabe
House District 9 George Rauscher
House District 11 Alex Fetta - Withdrawn
House District 12 Cathy Tilton
House District 13 Sharon Jackson
House District 16 Paul Bauer
House District 36 Leslie Becker

MatSu Borough Elections
Office Candidates
MSB Assembly District 5 Koch

AKRA 2020 Recommendations
With the upcoming primaries
there are a lot of good republican candidates to choose from,
but there are also some incumbents we recommend not voting for. 
(below)

Office Candidates

Senate
These republicans voted to steal your PFD, used the binding caucus rule to silence and punish conservatives that disagreed with their agenda, defied the Governor’s Special Session order to go to Wasilla, and enlarged the budget.

Senate District B John Coghill
Senate District L Natasha Von Imhof
Senate District M Josh Revak
Senate District N Cathy Giessel
Senate District P Gary Stevens
Senate District R Bert Stedman
House
These republicans caucused with the democrats, voted to steal your PFD, enlarged the budget, and bullied conservative republican legislators.
House District 1 Bart LeBon
House District 2 Steve Thompson
House District 15 Gabrielle LeDoux
House District 24 Chuck Kopp
House District 28 Jennifer Johnston
House District 30 Gary Knopp
House District 32 Louise Stutes

-------------------------------------------------

Alaska Republican Assembly endorses Candidates that embody conservative ideals
as outlined in the Alaska Republican Party Platform.

Our Vetting Process

For the 2019 election season we are pleased to endorse:

Local Offices Candidate Questionnaires & Platforms
MSB Assembly, D1 Brian Endle
MSB School Board, D2 Jim Hart
MSB School Board, D5 Ryan Ponder
MSB School Board, D7 Jeff Taylor
Palmer Mayor Edna DeVries
Palmer City Council Steve Carrington
Palmer City Council Richard Best
Anchorage Assembly Liz Vazquez - ARP Platform
Anchorage Assembly Christine Hill - (platform included)
Anchorage Assembly Crystal Kennedy - ARP platform

Other information for the 2019 election season:

Preliminary Vetting Shows Party Affiliation and Voting Tendency

All Anchorage Assembly Candidates
All Anchorage School Board Candidates

Local Offices Candidate Questionnaires & Platforms Ak Family Council
Anchorage School Board Kai Binkley Sims Both Candidate Evaluations
Anchorage School Board David Nees - ARP platform

 

For the 2018 election season we were pleased to endorse:

State and Local Offices Endorsements
Stand for Alaska - Vote NO on Ballott Measure 1
Governor Mike Dunleavy
Senate District E Mike Shower
Senate District G Lora Reinbold
Senate District I Jim Crawford
Senate District O Ron Gillham
House District 3 Tammie Wilson
House District 9 George Rauscher
House District 12 Cathy Tilton
House District 15 Jake Sloan
House District 20 Ceezar Martinson
House District 25 Joshua Revak
House District 31 Sarah Vance
House District 37 William Weatherby
MatSu Borough Elections
MatSu Mayor Bruce Walden
MatSu Assembly D3 George McKee
MatSu Assembly D6 Jesse Sumner
MatSu Assembly D7 Dennis 'Dan' Dees
MatSu School Board D1 Thomas Bergey
MatSu School Board D4 Brittany Harvey
2018 Primary Races Only
Lt. Governor Edie Grunwald
US House
Thomas John Nelson
House District 11 Edna DeVries
House District 26 Joe Riggs
House District 28 Ross Bieling

NOTE: PALMER - 2018
We did not receive his questionnaire in time for our endorsement meeting,
but our Executive / Vetting Committee agrees that Richard is the ONLY conservative choice for this seat.
City Council: Richard Best


For the 2016 election season we were pleased to support:

Office Support
US Senate Joe Miller

For the 2016 election season we were pleased to endorse:

Office Endorsements
House District 9 George Rauscher
House District 12 Cathy Tilton
House District 14 Lora Reinbold
House District 37 William Weatherby
Senate District D David Wilson
Senate District F Shelley Hughes
MSB Assembly Brian Endle

For the 2015 election season we were pleased to endorse:

Office Endorsements
Mat-Su Borough Mayor Larry DeVilbiss
Fairbanks Assembly Lance Roberts
Anchorage Mayor Amy Demboski

For the 2014 election season we were pleased to endorse:

Office Endorsements
US Senate Joe Miller
US House John Cox
Senate District E Mike Dunleavy
House District 9 George Rauscher